ŞAHİN TEKNİK TASARIM

ŞAHİN TEKNİK TASARIM


ONEMLI; Buraya Mesaj Atmak Icin Lutfen BURAYA TIKLAYINIZ

SolidWORKS, 3DS MAX,MasterCAM Bölümlerine acilen moderatör aranıyor.Başvurmak için tıkla


                  
                    Ayda 1000 mesaj yollayana AVEA faturasız hat hediye!!

  METALLICA EFSANESİNİN DOĞUŞU VE GÜZÜMÜZE KADAR YAŞANANLAR

  Paylaş
  avatar
  SAHİN
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 806
  Yaş : 38
  Nerden : DENİZLİ
  İş/Hobiler : tornacı
  Rep Puanı : 1474
  Rep gücü : 6
  Kayıt tarihi : 25/12/07

  default METALLICA EFSANESİNİN DOĞUŞU VE GÜZÜMÜZE KADAR YAŞANANLAR

  Mesaj tarafından SAHİN Bir 2010-01-03, 16:28

  METALLICA EFSANESİNİN DOĞUŞU VE GÜZÜMÜZE KADAR YAŞANANLAR

  Yıl 1977, Ulrich ailesi oğullarının daha iyi bir tenis eğitimi ve kariyerine sahip olması için Danimarka'dan Amerika'ya taşınırlar. Öyleki Lars ülkesinde daha çocuk yaşta tanınmış ve gelecek vaad eden bir teniscidir. Fakat aynı zamanda çok büyük bir Deep Purple hayranı. İşte Amerika'ya taşındıktan sonra Lars ailesinin tenis konusundaki beklentileri ve kendi arzu, tutkuları arasında uzun süre gidip geldikten sonra kararını verir.

  Bu sıralarda daha çocuk yaşta piyano, davul gibi enstrümanlar çalmış James, gençlik heyecanıyla Phantom Lord ve Leather Charm gruplarını kurmuş fakat bu gruplar pek uzun soluklu olamamıştır. Kendisiyle aynı müzik tutkusuna ve arzusuna sahip bir arkadaş bulamamıştır. Ta ki gazetede bir ilan görmesi ve eski grup arkadaşı Hugh Tanner'in kendisini Lars Ulrich ile tanıştırmasına kadar.

  İkilinin tanışmasından sonra, James'ın yakın arkadaşı ve eski grup arkadaşı Ron McGovney bass gitara, Dave Mustaine ise solo/elektro gitara geçmiş ve Metallica efsanesi başlamış olur. Grubun ismini nerden aldığı konusunda bir kaç söylenti var. "Metallica" isminin aniden bir gün Lars'ın aklına geldiği söylenir. Fakat "Metallica" isminin bir arkadaşlarının çıkardığı fanzinden alındığı söylentisi daha ağır basmaktadır.

  Yıl: 1983 Cliff, Lars, James ve Dave'li Metallica

  Grup bir araya geldikten sonra hemen çalışmalara başlarlar. Aslında en başta vokalist olarak başka biri düşünülür, bir kaç teklif götürülür, olumlu sonuç çıkmayınca James vokal yapmaya karar verir, Ron McGovney'in bassta yetersiz olmasından dolayı da gruba Cliff Burton katılır ve grubun kuruluş aşaması tamamlanmış olur. Tüm bunlardan sonra grup kendini asıl vermesi gereken şeye müziğe verir ve Temmuz 1982'de "No Life 'til Leather" adında bir demo albüm çıkarırlar. Bu albüm, sonraki albümlerde göreceğimiz Sanitarium, Orion, When Hell Freezes Over (The Call of Ktulu), Battery, Seek and Destroy gibi şarkıları içeren 3 diskten oluşur. Metallica'nın tarzı ve müziği o kadar beğenilirki albüm bir demo albüm olmasına rağmen gerçekten büyük kitlelere ulaşır. Ve tabiki yapımcı John Zazula'ya.

  John Zazula gruba hemen sahne ve albüm tekliflerinde bulunur ve Zazula'nın desteğiyle grup doğu eyaletlerinde bir kaç konser verir. Herşey dışardan yolunda gidiyor gibi görünmektedir fakat içerde Dave Mustaine'nin bazı davranışları ve alışkanlıklarından kaynaklanan sorunlar gelişir. Bu sorunlar Mustaine'nin grupdan ihracına sebep olur ve onun yerine gruba Exodus'tan Kirk Hammett dahil edilir.

  Ve nihayet ilk stüdyo albümü Kill'em All 1983'ün ortalarında piyasaya çıkar. Albümün ardından Amerika ve Avrupa'daki iyi performanslarıyla Metallica uluslararası alanda da adını duyurur. Gelen olumlu tepkiler ve büyük ilgi üzerine grup vakit geçirmeden Flemming Rassmussen'in yapımcılığında Danimarka Sweet Silence Stüdyo'da tekrar stüdyoya girer ve yaklaşık bir yıllık aradan sonra ikinci albüm Ride The Lightning raflardaki yerini alır.

  Albümden çıkan "Fade to Black", "For Whom The Bell Tolls", "The Call of Ktulu" gibi şarkılar Metallica'nın müzik dünyasında kalıcı olacağını ve bu dünyada yadsınamayacak bir yer edineceğini o tarihlerde gösterir.

  Nitekim öyle olur ve Metallica 1985'de Danimarka'ya geri dönüp yeni albüm için stüdyoya kapanır. 1986 İlkbahar'ında üçüncü albüm "Master of Puppets" piyasaya çıkar. Albüm "Sanitarium", "Orion", "Master of Puppets" gibi şarkılarıyla büyük ses getirir ve grup tanıtım çalışmaları kapsamında Ozzy Osbourne ile bir tanıtım turnesine çıkar.

  Dave'den sonra Kirk gruba katılır. Sırasıyla Kirk, James, Lars ve Cliff

  Aslında tüm bu başarıların yanında "Master of Puppets" albümü Cliff'in son albümü olması bakımından hem grup hem hayranları tarafından hep bir burukluk ve hüzünle hatırlanır. Cliff'in İsveç'de geçirilen bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine ilk aşamada grubun Cliff'siz devam edemeyeceği, grubun dağılması gerektiği, herkesin kendi yoluna gitmesi gerektiği düşünülür. Cliff'in ölümü, hem müzikal düşünceleri ve becerileri, hem konserlerdeki enerjisi, gruba uyumu, diğer grup üyelerinin kendilerini geliştirmelerindeki yardımları ile gerek müzik dünyası gerek Metallica için telafi edilemez büyük bir kayıptı.

  Fakat yas döneminin ardından James, Lars ve Kirk devam etme kararı alırlar ve basscı arama çalışmalarına başlarlar. Bir çok aday arasından eledikleri Floatsam and Jetsam'dan Jason Newsted gruba katılır. Hemen ardından stüdyoya girilir ve bu yeni üyeyi "New Guy" hayranlara tanıtmak amacıyla "Garage Days Re-Revisited" mini albümü piyasaya çıkarılır. Ardından bi tanıtım turnesi düzenlenir. Kimi hayranlar Jason'a olumlu yaklaşıp, ona kısa zamanda alışırken kimi içinse Jason her zaman "New Guy" olarak kalır. Belki de Cliff gibi bir üstün yeteneğin yerine gruba dahil olması onun en büyük talihsizliğidir.

  Jason'un gruba ve Metallica'nın tarzına alışmasının ardından 1988 Yaz'ında "...And Justice For All" albümü müzik severlerin beğenisine sunulur ve geniş kitlelerin takdirini, beğenisini kazanır. Albüm o senenin en çok beğenilen albümlerinden biri olur ve Metallica'ya bir Grammy ödülü kazandırır. Grup video klip çekmeme politikasından vazgeçer ve "One" için klip çekilir. Bu albümle Metallica "Monsters Of Rock" festivalinin en çok konuşulan grubu haline gelir ve buradaki performansıyla diğer bir çok ünlü grubun önüne geçer. Bu albümden alınan büyük moralle grup gelecek albüm için çalışmalara başlar ve yaklaşık 3 yıl sonra "Metallica (Black)" albümü tamamlanır ve piyasaya çıkar. Albümün neredeyse bütün şarkıları başyapıt olur ve Grammy, MTV olmak üzere gruba bir çok ödül kazandırır. Aynı zamanda, bu albümle birlikte grup yavaş yavaş tarz değişikliğine gideceğinin sinyallerini verir. Grup yaklaşık 5 yılı "Live Shit: Binge & Purge" konser albümü dışında hareketsiz geçirir.

  Cliff'in ölümüyle Jason gruba dahil olur. Kirk, Lars, James ve Jason

  Ve grup 1996 Haziran ayında "Load" albümüyle hayranlarının karşısına çıkar. Bu albümde Metallica'nın tarzını trash/heavy metalden hard rocka doğru değiştirdiği hemen dikkatleri çeker. Ayrıca grup görünüş bakımından da tamamen yenilenir. Yaklaşık bir yıl sonra hemen hemen aynı tarzdaki "ReLoad" albümü gelir ve hemen ardından 1998 yılında cover parçalardan oluşan "Garage Inc." albümü piyasaya çıkar.

  Bu dönemin Metallica'nın en olgun ve üretken dönemi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 1999 yılında Metallica ve Micheal Kamen'ın uzun zamandır gerçekleştirmek istedikleri bir proje hayata geçirilir ve San Francisco senfoni orkestrası ile bir konser düzenlenir. Konserde eski şarkılara ek olarak "No Leaf Clover" ve "Minus Human" olmak üzere iki yeni parça çalınır ve albüm piyasaya sürülür. Böylece Metallica 4 yıla 4 albüm sığdırmış olur.

  2001 yılına gelindiğinde ise grupda yine ayrılık rüzgarları esmeye başlar ve 15 yıllık basscı Jason Newsted grubdan ayrılır. Bunun üzerine yeni basscı bulma konusunda aceleci davranılmaz ve grup üyeleri iki yılı tamamen kendilerine ayırırlar. Kendi kendileriyle baş başa kalıp, son durumu baştan sona değerlendirme fırsatı bulurlar. James alkol alma alışkanlığına hakim olamayınca, rehabilitasyona gitmeye karar verir ve döner dönmez grup stüdyoya girer. Grup üyeleri bu süreçde yaşadıklarını saklama gereği duymazlar ve Jason'un ayrılışından itibaren yaşananaların yer aldığı belgesel niteliğindeki "Some Kind of Monster" sinemalarda gösterime girer.

  Ve grubun son hali. Kirk, James, Robert ve Lars

  Metallica yeni albüm çalışmaları için stüdyoya girdiğinde henüz yeni basscı üzerinde karar kılınmamıştır ve bass bölümlerini yapımcı Bob Rock çalar. Nihayet 2003 Şubat ayında daha önce Suicidal Tendencies, Infectious Grooves ve Ozzy Osbourne ile çalmış Robert Trujillo basscı olarak gruba katılır ve hemen ardından 2003 Haziran'da yeni albüm "St. Anger" tamamlanıp piyasaya çıkarılır. Bu son albüme daha çok hard core/nu-metal ezgileri hakim olduğu görülür ve albümde "St. Anger" ve "Frantic" şarkıları ön plana çıkmaktadır.

  Grubun yaptığı açıklamaya göre yeni albümün 2007'nin sonlarına doğru piyasaya çıkacak. Tüm Metallica hayranları yeni albümü sabırsızıkla beklemeye geçmiş, yeni şarkıları dinleyebilmek için gün saymaktadır.


  _________________
  avatar
  SAHİN
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 806
  Yaş : 38
  Nerden : DENİZLİ
  İş/Hobiler : tornacı
  Rep Puanı : 1474
  Rep gücü : 6
  Kayıt tarihi : 25/12/07

  default Geri: METALLICA EFSANESİNİN DOĞUŞU VE GÜZÜMÜZE KADAR YAŞANANLAR

  Mesaj tarafından SAHİN Bir 2010-01-03, 16:29  _________________
  avatar
  SAHİN
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 806
  Yaş : 38
  Nerden : DENİZLİ
  İş/Hobiler : tornacı
  Rep Puanı : 1474
  Rep gücü : 6
  Kayıt tarihi : 25/12/07

  default Geri: METALLICA EFSANESİNİN DOĞUŞU VE GÜZÜMÜZE KADAR YAŞANANLAR

  Mesaj tarafından SAHİN Bir 2010-01-03, 16:30  Ve grubun son hali. Kirk, James, Robert ve Lars


  _________________

   Forum Saati 2019-01-22, 04:19