ŞAHİN TEKNİK TASARIM

ŞAHİN TEKNİK TASARIM


ONEMLI; Buraya Mesaj Atmak Icin Lutfen BURAYA TIKLAYINIZ

SolidWORKS, 3DS MAX,MasterCAM Bölümlerine acilen moderatör aranıyor.Başvurmak için tıkla


                  
                    Ayda 1000 mesaj yollayana AVEA faturasız hat hediye!!

  Yaşar Üniversitesi

  Paylaş
  avatar
  SAHİN
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 806
  Yaş : 38
  Nerden : DENİZLİ
  İş/Hobiler : tornacı
  Rep Puanı : 1474
  Rep gücü : 6
  Kayıt tarihi : 25/12/07

  default Yaşar Üniversitesi

  Mesaj tarafından SAHİN Bir 2010-10-10, 10:32


  Tarihçemiz

  Kuruluş Kararı
  Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı 1999 yılında Yaşar Üniversitesi adıyla bir üniversite kurma kararı aldı. Endüstriye olan katkısı ve öncülüğü ile bilinen Yaşar Topluluğu yine öncü niteliği taşımayı amaçlayan bir üniversite yaratmak için yola çıktı.

  Kuruluş Kanunu ve Kampüs
  Yaşar Üniversitesi, 29.03.2001 tarihinde TBMM'ce onaylanan 4633 sayılı kanun ile yasalaştı ve 2002-2003 akademik yılında kent içindeki Alsancak Kampusü'nde eğitime başladı.

  Stratejik Oryantasyon
  Vizyon ve misyon tanımlamaları Yaşar Üniversitesi'nin, teknoloji ve bilimi entegre eden, fen ağırlıklı, dünyaya açılmış bir üniversite olabilmesi için "Yapılması Gerekenler Çalıştayı" gerçekleştirilerek, bir yol haritası belirlenmiş; yeni bölümler, yeni gereksinimler ve toplumdaki geleceğe ilişkin eğilimler saptanarak bir eylem planı oluşturulmuştur.


  17 Ocak 1925 tarihinde Rodos'ta doğan Selçuk Yaşar, orta ve lise tahsilini İstanbul'daki Fransız Saint Joseph Lisesi'nde yapmış, 1948 yılında İzmir Ticari İlimler Yüksek Okulu'ndan mezun olmuştur.

  Yaşar Holding A. Ş. 'nin kurucusu ve Onursal Başkanı'dır. Yaşar Holding, 25'i aşkın şirket ve üç vakıftan oluşmakta, yaklaşık 6. 700 kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

  Babasının dükkanında iş hayatına atılan Yaşar, 1954 yılında Türkiye'nin ilk boya fabrikası DYO'yu kurmuştur. Bundan sonraki yıllarda Türkiye'de öncülük ettiği birçok sanayi dalında yatırım yapmıştır.

  * İlk özel sektör bira fabrikası (TÜRK TUBORG)
  * İlk matbaa mürekkepleri üretimi fabrikası (DYOSAD)
  * İlk UHT dayanıklı süt üretimi (PINAR SÜT)
  * İlk özel sektör kompoze gübre fabrikası (EGE GÜBRE)
  * İlk sağlıklı su fabrikası (PINAR SU)
  * İlk özel sektör entegre et tesisi (PINAR ET)
  * İlk balık ve deniz ürünleri çiftliği (PINAR DENİZ)
  * İlk 1.100 yataklı tatil beldesi (ÇEŞME ALTIN YUNUS)
  * İlk özel sektör resim yarışması (DYO-YAŞAR EĞİTİM VE KÜLTÜRVAKFI)
  * İlk özel sektör resim müzesi (SELÇUK YAŞAR)

  23 değişik alanda birinciliği vardır.

  Selçuk Yaşar, uzun yıllar Danimarka'nın İzmir Fahri Baş Konsolosluğu görevini yürütmüştür.

  Türkiye'de tarıma dayalı sanayinin kurucusu ve öncüsü olan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla bir çok önemli proje hazırlamış ve tatbik mevkiine koymuştur.

  Sportif, kültürel ve sosyal çalışmalara büyük ölçüde katkıları vardır. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucusudur. Selçuk Yaşar başkanlığındaki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı üniversitelerde, yüksek ve orta öğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, tamamen karşılıksız burs vermektedir.

  Selçuk Yaşar pekçok öğretim kurumuna maddi, manevi destek vermiş, Türkiye'nin ilk özel köy tiyatro binasını, Bademler'de 1969 yılında kurmuştur. İzmir Karşıyaka'da Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulu'nu, Bayraklı'da Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu'nu ve Bornova'da Selçuk Yaşar Boyacılık Endüstri Meslek Lisesi'ni ve Alaçatı'da Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Alaçatı Çok Programlı Lisesi'ni inşa ettirmiştir.

  Selçuk Yaşar bir dönem Ege Ekspres Gazetesi'ni ve Devir Dergisi'ni ve Gazete Ege'yi çıkarmış olup, Ege TV'nin de kurucularındandır.

  Selçuk Yaşar sanayiciliğinin yanısıra, bir fikir adamıdır. Basın ve yayın hayatında çeşitli basılı eserleri ve makaleleri vardır. 10 kitap ve 28 ayrı Mesaj kitapçığı yayınlanmıştır.

  SETBİR Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği'nin, ESİAD Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'nin ve KSK Karşıyaka Spor Kulübü'nün Onur Kurulu Başkanı'dır.

  TÜSİAD Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği ile ESİAD Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin kurucularındandır.

  Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı'nı ve Yaşar Üniversitesi'ni kurmuştur.

  BOSAD Boya Sanayicileri Derneği Danışma Kurulu Üyesidir.

  Evli ve üç çocuk babası olan Selçuk Yaşar, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.


  http://www.yasar.edu.tr
  _________________

   Forum Saati 2019-01-22, 04:40